ZA KULISAMI: Self – produkcja

Zdjęcia zostały zrealizowane w wynajętym studio. Przestrzeń została zaaranżowana w sposób umożliwiający późniejsze prace postprodukcyjne. Przygotowano odpowiednie oświetlenie, green screen, a także umeblowanie i udźwiękowienie. Bohaterami były osoby z doświadczeniem w hospitalizacji, które opowiedziały o swoich prawdziwych przeżyciach i doznaniach związanych z chorobą psychiczną. Ważne dla twórców było to, żeby nie zatrudniać aktorów, tylko autentyczne osoby, mówiące o faktycznych doznaniach. 

W trakcie warsztatów vnLab projekt uległ licznym modyfikacjom. Wypracowane zostały podstawowe elementy doświadczenia SELF z naciskiem na strukturę. Aktualnie opiera się ona o przestrzeń gabinetu terapeutycznego, głównej przestrzeni przebiegu opowieści, z której odbiorca wychodzi w poszczególne wizje poszczególnych bohaterów. Po przeprowadzeniu analizy emocjonalnej poszczególnych scen twórcy z łatwością wybrali ich kolejność, a co za tym idzie właściwy przebieg całości. Wspólnie wybrano cytaty i elementy merytoryczne, uznane za najbardziej reprezentatywne dla poprowadzenia opowieści, i urozmaicające ją o pełne refleksji zakończenie.  Po wielu godzinach prób udało się wypreparować odpowiednią drogę realizacji efektów wizualnych. Tu jednym z najważniejszych elementów były testy szybkości i wybór oprogramowania renderującego. Całość oparta będzie na silniku Unity ze sporą ilością elementów wideo.

Część scen aktorskich realizowana będzie na green screenie, a większość nieruchomych przestrzeni sfotografowane zostaną aparatem o dużej rozdzielczości na panoramicznej głowicy.  Ogromna ilość czasu została poświęcona także na udoskonalenie stereoskopii, bowiem, w odczuciu pomysłodawców, jest ona bardzo istotna przy obcowaniu i współodczuwaniu drugiej osoby w doświadczeniu VR SELF.

Twórcy podczas prac w okresie produkcyjnym (fot. Piotr Werewka)
Patryk Jordanowicz - reżyser doświadczenia Self (fot. Piotr Werewka)
Twórcy podczas prac w okresie produkcyjnym (fot. Piotr Werewka)
Próbne ujęcia na green screenie (fot. Piotr Werewka)
Próbne ujęcia w przestrzeni gabinetu lekarskiego (fot. Piotr Werewka)