ZA KULISAMI: Self – preprodukcja

Pomysł projektu zrodził się kilka lat temu, po krótkim epizodzie choroby i doświadczeniu bycia pacjentem jednego z autorów doświadczenia. Uznano wtedy, że warto podjąć temat zaburzeń psychicznych w sposób artystyczny. Projekt SELF zaczął pojawiać się na fotograficznych portretach pacjentów szpitala psychiatrycznego w Krakowie. W ramach dokumentacji twórcy wybrali przestrzenie, które posłużą jako scenografie miejsc, gdzie bohaterzy doznawali swoich przeżyć związanych z chorobami psychicznymi. Są to peron dworca, gabinet lekarski i szpital psychiatryczny.

Pozyskiwaniem funduszy i prowadzeniem preprodukcji zajęli się Patryk Jordanowicz i Rafał Sakowski. Tadeusz Chudy wybrał bohaterów kierując się kryterium nawiązania współpracy z osobami z doświadczeniem hospitalizacji psychiatrycznej – stan ich zdrowia psychicznego musiał być stabilny. Twórcom zależało na osobach uczestniczących w wystawie „Uważaj na głowę”, które również są asystentami zdrowienia innych pacjentów. Do uczestnictwa w projekcie zaproszono również lekarza psychiatrę, pracującego w Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie – dr n. med. Krzysztofa Walczewskiego.

Bohaterowie są w pewien sposób współtwórcami tego projektu, ich zadaniem będzie zaprezentowanie swoich doświadczeń związanych z kryzysem psychicznym. Doktor Walczewski podjął się przedstawienia tego tematu z punktu widzenia medycznego.

Materiały przedstawiające miejsca nagrań
Materiały przedstawiające miejsca nagrań
Materiały przedstawiające miejsca nagrań
Materiały przedstawiające miejsca nagrań
Materiały przedstawiające miejsca nagrań