ZA KULISAMI: Nightsss/Noccc – próby motion capture

VR Nightsss/Noccc to kilkuminutowa, artystyczna animacja, która w wysublimowany sposób ujmuje właściwości poezji erotycznej w strukturę wirtualnej rzeczywistości. Autorskie dzieło żeńskiego duetu – Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak – powstałe w ramach działań Pracowni VR/AR, spodziewa się swojej światowej premiery już 29 STYCZNIA na międzynarodowym festiwalu filmowych produkcji niezależnych – Sundance Film Festival.

Prace nad projektem Nightsss/Noccc rozpoczęły się w 2019 roku. Od tamtego czasu zespół brał udział w licznych sesjach – regularnych spotkaniach organizowanych przez Pracownię VR/AR, podczas których twórcy i twórczynie konsultowali swoje wizje z Kierownictwem Pracowni – Polą Borkiewicz, Jackiem Nagłowskim oraz z zaproszonymi przez nich specjalistami w dziedzinie sztuk audiowizualnych. Wykonawcom towarzyszył także doktor filmoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego oraz kierownik Działu Edukacji Filmowej w Narodowym Centrum Kultury Filmowej – Michał Pabiś–Orzeszyna. W Pracowni VR/AR odpowiada za przeprowadzanie wywiadów jakościowych z zespołami projektowymi, realizując tym samym jedną z metod złożonego procesu badawczego trwającego równolegle wobec realizowanych doświadczeń.

Poniższe materiały prezentują działania nad kluczowym elementem doświadczenia Nightsss/Noccc – motion capture. Za przełożenie do przestrzeni wirtualnej rzeczywistej postury tancerki oraz wykonywanych przez nią ruchów odpowiedzialni są Sławosz Tejkowski i Roman Savchenko. Próby odbywały się na hali telewizyjnej dzięki uprzejmości Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Zespół Nightsss podczas prób motion capture / fot. Magdalena Wołowska
Pierwsze próby przechwycenia rzeczywistego ruchu / fot. Magdalena Wołowska
Sławosz Tejkowski i Roman Savchenko podczas pracy nad właściwym ujęciem tancerki / fot. Magdalena Wołowska
Reżyserki Weronika Lewandowska i Sandra Frydrysiak koordynujące przebiegiem prac / fot. Magdalena Wołowska
Uprząż asekurująca tancerkę podczas wykonywania choreografii / fot. Magdalena Wołowska