Noviki, kadr z The Node / W?ze?, animacja fotogrametryczna, 9’34”, 2019

Why Nonhuman Pictures? — dyskusja

W drugim rozdziale projektu Why Pictures? Joanna Żylińska i Trevor Paglen podjęli dialog wokół pytania, dlaczego w myśleniu o obrazach dziś ważne jest spojrzenie poza ludzką sprawczość i ludzkie widzenie. Współczesne życie i obieg obrazów są dla nas w dużej mierze niewidoczne, w końcu obecnie większość obrazów nie jest wykonywana ani przez ludzi, ani też dla ludzi. Z jednej strony mozna powiedzieć, że właśnie dlatego obrazy techniczne mają na nas ogromny wpływ, z drugiej strony, to obrazy mogą pomóc w odsunięciu człowieka na drugi plan w myśleniu o naszym środowisku. Aby poruszyć te kwestie, nasi goście wrócili do podstawowych pytań, takich jak:

  • Czym jest widzenie?
  • Co to znaczy czytać obraz?
  • Czy możemy skroić świat na inną miarę?

W dialogu tym głos zabrali (Post)Noviki, Salvatore Vitale, Esther Hovers, Agnieszka Kurant i Constant Dullaart.

Z całością rozdziału można zapoznać się na stronie projektu Why Pictures?

Na zamknięcie drugiego rozdziału projektu Why Pictures zapraszamy na dyskusję o ludzkiej sprawczości w kontekście tworzenia, czytania i obiegu obrazów dziś; o krytycznym myśleniu w dobie sztucznej inteligencji i możliwości skrojenia świata na inną miarę. Udział w dyskusji wezmą Ewa Drygalska, Kuba Piwowar, Witek Orski i Krzysztof Pijarski.

Dyskusja odbędzie się 3 grudnia 2021 roku w warszawskiej świetlicy Krytyki Politycznejh na Jasnej 10  w godz. 18:30 – 20:00. Wydarzenie będzie transmitowana na żywo.

LINK DO TRANSMISJI

Zapraszamy!

Projekt „Why pictures?” jest owocem współpracy Miesiąca Fotografii w Krakowie i Laboratorium Narracji Wizualnych przy łódzkiej Szkole Filmowej, we współpracy z Fundacją Widok oraz Centrum Jasna 10.
Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach Miesiąca Fotografii), Miasta Stołecznego Warszawy (w ramach programu „Centrum Jasna”), oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w ramach vnLab).