Model i metafora. Komunikacja wizualna w humanistyce
O publikacji:
Wykresy, schematy i diagramy nie są wyłącznie ilustracjami. Jak dowodzi Model i metafora, można je dziś uznać za niezbędne narzędzia ułatwiające tworzenie współczesnej humanistyki. Wykorzystując jednocześnie teksty i obrazy, książka w zwięzły sposób przedstawia szereg zagadnień istotnych dla każdego historyka, socjologa czy badacza literatury.
Na Model i metaforę składają się teoretyczne podstawy myślenia obrazem, zarys historycznych relacji słowa i obrazu w humanistyce, a także praktyczne wskazówki dla tych, którzy chcieliby korzystać z obrazów w trakcie planowania i pisania tekstów. Inni czytelnicy mogą traktować tę książkę jak przewodnik, ułatwiający poruszanie się w epoce obrazów. Jak przystało na książkę o komunikacji wizualnej, Model i metafora jest połączeniem obrazu i tekstu na równych prawach – zawiera ponad 150 rysunków wyjaśniających kwestie, które byłyby trudne do omówienia przy pomocy tekstu.
O autorach
Maja Starakiewicz – doktor sztuki, projektantka graficzna, ilustratorka, autorka tekstów o projektowaniu. Autorka rysunkowej adaptacji Eposu o Gilgameszu. Prowadzi zajęcia na Wydziale Sztuki ANS w Tarnowie oraz w Pracowni Rysunku Narracyjnego na ASP w Krakowie. Interesuje się przekładem literatury na formy wizualne oraz grami wideo.
Jakub Woynarowski – doktor sztuki, interdyscyplinarny artysta, niezależny kurator, projektant oraz ilustrator. Absolwent i wykładowca ASP w Krakowie. Realizuje projekty z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Autor koncepcji artystycznej wystawy w Pawilonie Polskim podczas 14 Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Laureat Paszportu Polityki w kategorii sztuk wizualnych