Seminarium z Eyalem Sivanem

W kwietniu odbyło się podwójne seminarium prowadzone przez dokumentalistę, wykładowcę i twórcę esejów filmowych Eyala Sivana. W pierwszej części wzięło udział około 180 słuchaczy, w drugiej 12 osobowa grupa robocza, której Eyal Sivan zaproponował realizację krótkich filmowych abstraktów dotyczących rozwijanych przez nich projektów eseistycznych.

Eyal Sivan urodził się w 1964 roku w Hajfie w Izraelu, dorastał w Jerozolimie. Po okresie pracy jako zawodowy fotograf w Tel Awiwie, w 1985 roku opuścił Izrael i zamieszkał we Francji. Sivan wyreżyserował kilka cenionych politycznych filmów dokumentalnych, jak również produkował filmy innych twórców. Jego filmy, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach na świecie, skupiają się na indywidualnych historiach i pamięci społecznej. Do najbardziej znanych filmów Sivana należą „The Specialist – Portrait of a Modern Criminal” (1999), „Route 181 – Fragments of a journey in Palestine Israel” (2003) i „Jaffa, the orange’s clockwork” (2009). Sivan jest założycielem i dyrektorem artystycznym paryskiej firmy produkcyjnej Momento! oraz agencji dystrybucji filmowej Scalpel a także założycielem i redaktorem naczelnym „South Cinema Notebooks” – czasopisma poświęconego kinu i polityce wydawanego przez Sapir Academic College w Izraelu, gdzie regularnie wykłada. W ostatnich latach Sivan był wykładowcą produkcji medialnej w School of Arts and Digital Industries (ADI), na University of East London (UEL), gdzie współprowadził program studiów magisterskich w zakresie filmu, wideo i nowych mediów, a także profesorem w Holenderskiej Akademii Filmowej. Obecnie Sivan współpracuje University of Exeter w Wielkiej Brytanii oraz jest członkiem kolegium redakcyjnego paryskiego wydawnictwa La Fabrique Editions.

Kolejne seminaria, które poprowadzi badaczka filmu, krytyczka filmowa i autorka esejów filmowych Catherine Grant odbędą się 4 i 17 maja.