Doświadczenia i technologie immersyjne – od praktyki twórczej do teorii edukacji

Kim jesteśmy?

Uniwersytet Jagielloński, Instytut Kultury, jako koordynator projektu
Szkoła Filmowa w Łodzi wraz z centrum doskonałości w zakresie mediów cyfrowych, Laboratorium Narracji Wizualnych,
Uniwersytet Maltański z Wydziałem Sztuk Cyfrowych jako partner transferu wiedzy dla Learning Teaching Training i organizator szkoły letniej,
Uniwersytet w Atenach z Laboratorium Nowych Technologii w Komunikacji, Edukacji i Mediach Masowych jako partnerem w transferze wiedzy w zakresie projektowania i ewaluacji VR, LTT oraz organizatorem wydarzenia Multiplier.

Dlaczego to robimy?

Epidemia COVID-19, która ograniczyła naszą aktywność społeczną, zamykając nas w domach, doprowadziła do bezprecedensowej aktywności w sferze cyfrowej, nie tylko zmuszając całe obszary kultury i edukacji do przyjęcia wirtualnej formy, ale także do poszukiwania nowych sposobów angażowania i wzmacniania uczestnictwa w tej sferze. Wobec zamknięcia tradycyjnych kanałów konsumpcji i uczestnictwa w wydarzeniach, edukacja, turystyka, przemysł konferencyjny, a także praktyka artystyczna musiały znaleźć nowe sposoby dotarcia do odbiorców. Podmioty te skupiły się nie tylko na płaskich ekranach konsumpcji mediów, ale coraz częściej starały się zbudować nową przestrzeń, w której widzowie mogliby się zanurzyć i w której mogliby się przenieść. Alternatywny świat, w którym mamy dostęp do dóbr kultury poza granicami społecznego dystansu, rozwijał się w szybkim tempie, oferując wirtualne kina, wirtualne muzea czy festiwale filmowe. Rozwój nowych technologii przyspieszył do tego stopnia, że trudno nadążyć nie tylko za tym, co nowe, ale przede wszystkim za możliwościami ich wykorzystania. Brakuje specjalistów, którzy pomogliby instytucjom kultury działać, edukować i zaspokajać potrzeby odbiorców w nowym, wirtualnym wymiarze, ale – co ważniejsze – brakuje środków (ludzkich) na kształcenie kadr.

Co chcielibyśmy osiągnąć?

Projekt ten jest odpowiedzią na potrzebę wzbogacenia istniejących programów edukacyjnych zarówno dla menadżerów kultury i mediów, jak i dla artystów aspirujących do łączenia się ze swoimi odbiorcami w przestrzeni cyfrowej. Nadrzędnym celem projektu jest stworzenie oferty edukacyjnej dla tych grup w zakresie mediów immersyjnych (XR) oraz sposobów wykorzystania tych mediów do angażowania odbiorców. Bardziej szczegółowo, projekt ma na celu zwiększenie umiejętności i kompetencji uczestników w zakresie projektowania i ewaluacji doświadczeń immersyjnych, aby skutecznie zarządzać, rozpowszechniać i produkować kulturę w sferze cyfrowej. Ponadto, chodzi o podniesienie wiedzy i kompetencji kadry akademickiej pracującej z technologiami immersyjnymi, aby skutecznie zarządzać, upowszechniać i produkować kulturę cyfrową w środowisku rynkowym.

Jak chcemy osiągnąć nasz cel?

Nasz cel zostanie przeanalizowany poprzez specjalistyczne szkolenia. Zespół projektu opracuje również otwarte zasoby edukacyjne (OER) z zakresu zarządzania doświadczeniem i kulturą z wykorzystaniem technologii immersyjnych. Pomożemy w budowaniu otwartej postawy studentów i kadry akademickiej wobec zastosowania nowych technologii w naukach humanistycznych.

Działania edukacyjne w ramach projektu zaplanowane są następująco:

szkoła letnia na Malcie, w której weźmie udział 5 studentów z każdej uczelni uczestniczącej w projekcie, którzy będą pracować w uniwersyteckim laboratorium immersyjnym z jaskinią VR mogącą pomieścić od 5 do 10 osób,
szkoła zimowa w Krakowie, w której ponownie weźmie udział 5 studentów z każdej uczelni,
4 sesje szkoleniowe Learning Teaching Training: dwie podczas szkoły letniej/zimowej oraz dwie oddzielne 5-dniowe sesje odpowiednio na Malcie i w Atenach. W każdej z nich weźmie udział 5 nauczycieli akademickich z UJ i Szkoły Filmowej, MU i NKAU.

WIĘCEJ INFORMACJI

Zespół

Jagiellonian University
Monika Hapek
Marta Materska-Samek

Film School in Lodz
Małgorzata Kotlińska
Wojciech Olchowski
Krzysztof Pijarski
Filip Gabriel Pudło
Magdalena Sobocińska

National and Kapodistrian University of Athens
George Anastassakis
Caterina Antonopoulou
Natalia Arsenopoulou
Dimitris Charitos
Demitri Delinikolas
Penny Papageorgopoulou
Charalampos Rizopoulos
Iouliani Theona

L-Università ta’ Malta
Fabrizio Calì
Adnan Hadzi

Koordynator projektu

Organizacja: Uniwersytet Jagielloński
Adres: Ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków, Polska
Strona internetowa: http://www.uj.edu.pl

Informacje o projekcie

Identifier: 2020-1-PL01-KA226-HE-095891
Data rozpoczęcia: 1 maja 2021 r.
Data zakończenia: 30 kwietnia 2023 r.

Wkład WE: 212 187 EUR
Partnerzy:  L-Università ta’ Malta, Szkoła Filmowa w Łodzi, Uniwersytet Narodowy i Kapodistriański w Atenach.

Tematy: Kreatywność i kultura ; ICT – nowe technologie – kompetencje cyfrowe ; Nowe innowacyjne programy nauczania/metody edukacyjne/rozwój kursów szkoleniowych